';

RTSi juhatus: “Selts ei ole kunagi tundunud lisakohustusena, vaid me päriselt armastame, mida teeme!”

RTSi juhatus: “Selts ei ole kunagi tundunud lisakohustusena, vaid me päriselt armastame, mida teeme!”
Autor: Ranno Rokk

Järgnev tekst on kogumik juhatuse mõtetest, tunnetest & emotsioonidest. Head nautimist!

Käesolev õppeaasta on olnud igatipidi turbulentne. Kuidas olete juhatusega kohanenud pidevalt muutuvate piirangute ja järjest ainulaadsemate katsumustega?

Ega see aasta pole vast kellegi jaoks lihtne olnud. Seltsi juhtimine olukorras, mil pea iga toimkonna tegevus on pärsitud, on sundinud meid leidma uusi lahendusi ning uut sorti motivatsiooni. Koosolekud on kolinud zoomi, üritusi korraldame vastavalt piirangutele, näiteks õues või veebis. Ka loodud IV toimkond pidi alustama oma tööd interneti teel ehk kohanemist ja plaanide ümber tegemist on olnud palju. Oleme andnud endast parima! Ei jää midagi üle kui kohaneda. Kõige olulisem on olla võimalikult palju toeks meie liikmetele, et luua võimalusi olukorras, kus neid pole lihtne leida.

Mis on kollektiivselt kõige raskem olnud? Kuidas suutsite selle lahendada?

Pea kõiki painav motivatsiooni küsimus nii endas kui teistes on vast kõige keerukam olnud. Kui näha, et liikmed on ise demotiveeritud, siis ei taha neid ka otseselt väga edasi survestada, samas nii ei liigu asjad edasi kuidagi tuleb leida tervislik balanss. Aga see on raske. Me tahaks, et Selts tegutseks ja inimesed saaksid midagi kasulikku: tuge, väljundit, motivatsiooni, naerda jne. Kuid kuna vahetut tagasisidet on vähe, sest puudub otsene kokkupuude inimestega, on tasakaalu leidmine pea võimatu. Lisaks on palju ideid, mis on jäänud realiseerimata :((( Prooviks neid edasi anda järgmisele juhatusele. Ainus lahendus on üksteise pushimine ja uute väljundite leidmine: omavahel suhtlesime palju jooksvalt ka mitte Seltsi puudutavates asjades ehk teame, et tugi on olemas ja saab abi kui vaja. Koos teeme asjad ära ka!!

Mida uut olete Te õppinud juhatuses tegutsemisel?

Kõik MTÜd puudutavad konkreetsed detailid on kõigi jaoks uudseks kogemuseks. Kes veel ei tea, plaanis on Selts ametlikult MTÜks vormistada, et seeläbi meile uued uksed (ja miks mitte ka aknad) avaneksid. Üldistemast õppimiskohtadest saab välja tuua kindlasti selle, et kõigi meele järgi lihtsalt ei saa olla. Pole võimalik. Karm tõde, mida endale tunnistada. Aga ei tohi endaga liiga karm olla, eriti arvestades, et maailm on konkreetselt pea peale pööratud. Vastutuse küsimus on ka oluline. Et päriselt sina oledki viimane liin, mis reaalsuses asjade nii õnnestumise, kuid eriti ebaõnnestumise korral aru peab andma. Seltsi ja toimkondade toimimise seisukohast tähendab see, et kui mingi asi jääb mujal tegemata, siis peaksime meie kuidagi leidma viisi, kuidas ikka kõike läbi suruda. Vahel see ei ole aga võimalik. Seda tuleb endale ka tunnistadaja arutada. Tuleb lubada vigu teha, sest nendest arenetakse. Lõppude lõpuks on tegemist tudengiorganisatsiooniga, kus suur osa toimetustest areneb tegutsemise käigus. Väga vahva on olnud koostöös laiendatud juhatuse ja teiste aktiivsete seltsilistega meie kogukonda kujundada.

Millega üks juhatus üldse tegeleb? Palju Teil iganädalaselt aega on kulunud, et tegeleda niivõrd erakordsel ajal Seltsi juhtimisega?

Juhatus tegeleb juhatamise asjadega. Okei, no tegelikult on päris raske piiritleda, millega üks juhatus tegeleb, sest need otsesed valdkonnad ja ülesanded olenevad aastast. Üldiselt tegeleb üks juhatus Seltsis toimuva ja kõike Seltsi puudutava koordineerimisega. Tänavu oleme tegelenud Seltsi rahastusplaaniga, MTÜ temaatikaga, uue toimkonna ülesehitamisega ja Seltsi dokumentide korrastamisega. Lisaks suhtleme pidevalt instituudiga, et omavahelist koostööd arendada. Kuid see viimane on vast iga juhatuse pärusmaa. Asjadest, mis ei muutu ajas, on kõige olulisem roll toimkondade tegevuste jälgimisel ning tagamisel, et asjad toimiksid nii nagu vaja. Lisaks kutsume igakuiselt laiendatud juhatuse koosolekuteks kokku, korraldame üldkoosolekuid, osaleme OLE ROHKEM. võrgustiku üritustel, anname oma panuse igakuisesse infokirja ja võtame osa Seltsi elust: käime üritustel, kirjutame poliitikalaborisse jne. Ega reaalsuses meid midagi eriti teistest seltsilistest ei erista, peale selle, et vahepeal saab tähtsat nägu teha.

Kusjuures, kindlasti vähem kui ilmselt “tavalisel ajal”. Rõhku läheb pigem toimkondade tulevike koordineerimisele ja jätkusuutlikkuse tagamisele mitte näiteks otsestele nn nähtavale tegevustele. Seltsi peale mõtleme igapäevaselt: see käib muude asjadega paralleelselt. Omavahel jagame mõtteid kogu aeg. Seega otseselt ei oska aega öelda. Kui peaks, ütleks, et olenevalt nädalast, aga keskmiselt mõni tund ikka. Tavaliselt aga rohkem 😉 Kuid see tundub kindlasti vähem tööna ning rohkem sõpradega millegi vinge ära tegemisena.

Kes on Teie tegemistes toeks olnud?

Me ise! Kuid mitte ainult, sest niii palju on erinevaid inimesi, kellele toetuda. Päris tõsiselt! Nii lõbus ja samas hea tunne on, kui tead, et saad teistele midagi tagasi anda. Kristiina Tõnnisson, Alar Kilp ja Evelyn Pihla kindlasti instituudi poolt. Aitäh! Kindlasti kõik aktiivsed seltsilised: laiendatud juhatus, 1. Kursus on VÄGA vinge olnud. Alati ollakse kohal. Siret, Ranno ja Paula. Aitäh! Vilistlased on aidanud. Seltsi näol on tegemist kogukonnaga. Ning see muudabki kõik nii nauditavaks. 

Kuidas hindaksite enda seni tehtud tööd?

Sellele peaksid vastama seltsilised. (Karo on rahul!) Need eesmärgid, mis me endale võtsime oktoobris, on enam-vähem täidetud. Lisaks patsutaks meile õlale, sest oleme stabiilselt suutnud tegeleda Seltsi asjadega terve kooliaasta vältel, olenemata piirangutest ja koolist ja tööst ja kõigest muust. Aga see ongi vast sellepärast, et Selts ei ole kunagi tundunud lisakohustusena, vaid me päriselt armastame, mida teeme, mida ajame ja inimesi, kellega koos seda kõike teha saame. Seltsi suurim väärtus on selle liikmed. Seega kuna tingimusi arvestades on olnud väga raske midagi suurt ära teha, hindame oma tööd positiivselt. Meil endil on igatahes väga tore olnud. Loodame südamest, et teistel ka.

Aina lähemale liiguvad RTSi uue juhatuse valimised. Mida soovitaksite kandideerijatel kindlasti arvesse võtta?

Ühtne meeskond + töötahe = hea juhatus. Taagepera valem valitsuste kestvusest ain’t got nothing on us. Aga nüüd reaalsusesse tulles, siis omavaheline sünergia on niii oluline. See aitab sisepingeid vältida ning üksteisega ausalt suhelda. Omavaheline ausus on superoluline, kõige enam loeb aga austus. See on megakogemus ja arendab inimest hoopis teisel viisil kui tavalised ülikooliõpingud. See on päris hea selline juhtimise kogemus ja tunne, et sa päriselt vastutad millegi veidi suurema eest. Kui mingi üritus õnnestub jube hästi või näeme, et seltsilised on õnnelikud, siis see on kõige toredam tunne üldse. Ja kui kõik ei lähe alati hästi, siis tead, et on alati kellegagi rääkida. Loomulikult on see ka äge, et sinu kätes on see, milliseks Selts kujuneb. Sellist loomingulist vabadust on hästi palju, näeme seda kasvõi IV toimkonna puhul, mille founding father meie Carlos ka on. Muidugi on oluline, et Selts läheks ka korda. Meile läheb, väga. Loodame, et järgnevale juhatusele ka! Olge mõnusad.

Liisa, Karoliina & Carlos <33

Comments
Share
Poliitikalabor

Leave a reply