';

Selts riigiteadlastele ühtekuuluvustunde loomiseks

Selts riigiteadlastele ühtekuuluvustunde loomiseks
Autorid: Kristel Jakobson ja Joanna Kurvits

Jõulud on kohe-kohe kätte jõudmas ja seega võiks ühekoos teha Skytte instituudile kingituse – lubame üksteist rohkem tundma õppida.

Me kurdame pidevalt, kuidas meie kursused on erinevate ainete ja ka mööda maailma laiali ning semestris ei jõuta ühekski korraks kokku saada. Imestame, kui vähe me teiste aastate bakalaureuse üliõpilastest teame, rääkimata magistrantidest. Meie kursused on piisavalt väiksed, et oleks võimalik tundma õppida iga inimest. Seega, miks laseme käest nii väärtusliku võimaluse?

“Vaade sütelt” Autor: Joanna Kurvits

Riigiteaduste õppekava nimetus on kapriisne. Meist ei saa klassikalises mõistes eriala omandanud inimesei, kes asuvad vastaval samanimelisel alal tööle nagu arstiteaduste tudengid, kellest saavad tulevikus arstid; või ajakirjandust tudeerivad tudengid, kellest saavad tulevikus ajakirjanikud.  Meie, riigiteadlastega, on keerulisem… ja põnevam. Meil on justkui kolm aastat aega koos õppida ja leida oma tee ning seejärel edasi minna juba küllaltki erinevatele radadele. Meie õppekava eripära teeb meie seltskonna ainulaadseks. Siia suundunud tudengil peab olema mingigi kirg poliitika vastu või soov seda ise teha. Kui me õpime teineteist tundma, saame aru, kui suur mõju riigiteadlastel Eesti ja Euroopa elus juba praegu on.

Miks siis mitte tekitada oma instituudis üliõpilastest võrgustik, seltskond, kes tunneb üksteist? Seltskond, kelle aktusele saaksime minna teades lõpetajate kohta rohkem kui nende ees- või perekonnanime; et igaühel meist oleks põhjust ka teiste riigiteadlaste lõpuaktustele minna, sest väga hea sõber ja kolleeg lõpetab.

Või kui me usume, et keegi meist 2032. aastal Eesti peaministri ametini jõuab, ei mäletaks me ähmaselt, kuidas ta meiega samas loengus käis, vaid oleksime nende seas, kelle abil ta sinna jõudis. Just ühtekuuluvustunne on see, millega saame muuta nii oma ülikooliaastad meeldejäävamaks kui ka tuleviku poliitikamaastiku paremaks. Ent enne, kui tekib ühistunne, peab tekkima suhtlus

Selle kõige ajendil sündis ka idee – loome riigiteadlaste seltsi! Küllap on sellest ideest tänaseks juba paljud kuulnud. Ning nii ta ka peabki olema, sest Skytte instituudis on see podisenud juba mõnda aega, isegi aastaid. Vahepeal on see lihtsalt sorgu jäänud, kuid nüüd taas päevavalgele kerkinud just sel samal põhjusl – kogukonnavajaduse tõttu.

“Ara jaluta üksi, haara riigiteadlane kaasa!” Autor: Kristel Jakobson

Seltsi ei tasuks võtta nii tõsiselt kui Poola ja Ungari olukorda.  See ei oleks korporatsioon ega ka range raudkindla struktuuriga korporatiivne organisatsioon. Pigem on tegu seltskonnaga. Rõhk on sotsiaalse organisatsiooni loomisel, mille liikmeks astumine ei tähenda koheseid lõputuid kohustusi ning reegleid, regulatsioone.

Selts oleks selleks, et kogukonnatunde loomist tagant lükata. Meie kõigi poolt, meie kõigi heaks.

Poliitikalabor, mis on juba paljudele teada-tuntud nimi, jätkaks ka peale Riigiteadlaste Seltsi (lühend: RTS) loomist samas vaimus tegutsemist, seda lihtsalt tekkinud seltsi alt. Endiselt jäävad ilmuma lood vahetustest erinevates riikides, arvamuslood aktuaalsetel teemadel ning loomulikult ka praktikakogemused. Poliitikalabori eesmärk jääb samaks – jagada riigiteaduseid õppivate tudengite kogemusi ja mõtteid maailmast.

Kui Sulle see mõte meeldib ja soovid kaasa mõelda, siis kirjuta meile. Poliitikalabor on seltsi ideega alles alguses ning iga mõte ja abijõud kulub ära, ükskõik, kas soovid seltsi arendamises niisama kaasa mõelda või kohe käed külge panna. Igal juhul ootame kõiki riigiteaduse tudengeid seltsi üritustes kaasa lööma. Esimene seltsi tutvustav õhtu toimub kõigi eelduste kohaselt 2018. aasta veebruari esimestel nädalatel. Seal saab seltsi kohta juba rohkem teada ning ka liikmeks astuda. Seni aga on võimalik end toimuvaga kursis hoida ikka Poliitikalabori kodulehel poliitikalabor.ee ning samanimelisel Facebooki lehel.

Kui soovid seltsi arendamisega liituda, kirjuta meile Facebookis või meili teel

[email protected]

[email protected]

Comments
Share
Poliitikalabor

Leave a reply