';

Laura Vilbiks: Praktika Eesti Suursaatkonnas Prahas

Laura Vilbiks: Praktika Eesti Suursaatkonnas Prahas

2019. aasta suvel olin kuu aega praktikal Eesti Suursaatkonnas Prahas.

Kui eelmisel aastal suveks praktikakohta otsisin, sain peretuttava käest teada, et mul oleks võimalik minna praktikale Praha saatkonda. Ma ei olnud varasemalt Eesti saatkondi võimaliku praktikakohana kaalunud, aga see pakkumine hakkas mulle meeldima. Kuna saatkonnad kuuluvad välisministeeriumi alla, pidin praktikale saamiseks täitma välisministeeriumi praktikaankeedi ja kirjutama motivatsioonikirja. Üsna pea saingi teada oma tulevased tööülesanded. Nagu Eesti ministeeriumides üldiselt tavaks, oli ka praktika saatkonnas tasustamata, kuid õnneks sain võimaluse ööbida suursaadiku korteris. Muud kulud tasusin ise, kuid hinnad olid Prahas üpris madalad.

Vaade Praha Eesti Suursaatkonna aknast. Foto erakogust.

Praha saatkond on väike ning suvel töötas seal vaid kolm inimest. Saatkonnale kuuluv maja asub kohe Karli silla kõrval, Mala Strana linnaosas. Saatkonnas tegeletakse peamiselt Tšehhi-Eesti suhete edendamisega – suheldakse Tšehhi võimudega, korraldatakse kultuuriüritusi, osutatakse konsulaarteenuseid ja nõustatakse ettevõtjaid. Minu läbivaks ülesandeks oli Tšehhi (ja Horvaatia ja Sloveenia, sest Tšehhi saatkond katab ka neid riike) uudistel silma peal hoidmine ja lühikeste memode kirjutamine. Kuna ülikoolis olin rahvusvaheliste suhete kursustel pidanud kirjutama samas formaadis asju, siis oli huvitav näha, kuidas neid päriselt välisministeeriumi töös kasutatakse. Lisaks Tšehhi sisepoliitiliste arengute jälgimisele osalesin ka Tšehhi mõttekodade üritustel ja saatkondadele suunatud briifingutel. Mõttekodades nähtud ettekanded olid akadeemilised ning sisult mitmekesised – teemad ulatusid Putini eluloost Austria välispoliitikani. Praktika jooksul kirjutasin ka ülevaate Horvaatia-Sloveenia piiritülist ja analüüsi Tšehhi energiapoliitikast. 

Kuna Prahasse minnes polnud mul Tšehhi sisepoliitikas toimuvast aimugi, siis õppisin seal olles üsna palju. Kuigi saatkonnas suvel väga palju ei toimunud, oli  Tšehhi poliitika suvisest ajast hoolimata üsna elav. Minu sealoleku ajal toimus ka suurim meeleavaldus, mis on pärast 1989. aasta sametrevolutsiooni Tšehhis toimunud, kus osales üle 250 000 inimese. Protestijad nõudsid peaministri Andrej Babiši lahkumist. Lisaks Tšehhile sain parema ülevaate ka Visegrádi grupi riikidest ning nende riikide vaatepunktist Euroopa ja maailma poliitikale. Sealjuures oli kõige üllatavam, et tšehhid mõtlevad endast kui väikeriigist – Eestiga võrreldes paistab see ebaproportsionaalne, sest ainuüksi Prahas elab sama palju rahvast kui Eestis. Samas mõistan, et Poola ja Saksamaa vahel paiknemine võib sellise tunde tekitada.

Vaade Vltava jõele. Foto erakogust.

Minu jaoks oli kõige meeldejäävam hetk praktikast see, kui Praha Rahvusvaheliste Suhete Instituut (IIR) korraldas Karli Ülikoolis Chantal Mouffe’i loengu. Kuna olin Mouffe’ilt üht-teist ka varem lugema sattunud, siis oli üsna ootamatu teda päriselt näha. Loeng oli demokraatia võimalikkusest post-poliitilises ajastus ning andis hea ülevaate Mouffe’i poliitilisest filosoofiast. Kuigi ma tema nägemusega täielikult ei nõustu (tema lahendus poliitilistele probleemidele on vasakpopulism), oli mul siiski hea meel, et sain tema ettekannet kuulata.

Vabal ajal avastasin Prahat, pildistasin hooneid ja eluolu. Fotod erakogust.

Kokkuvõttes olen praktikakogemusega rahul. Saan ette heita vaid seda, et kuna olin praktikal kesksuvel,  jäi ülesannetest vahel puudu ja kõiki töötunde oli keeruline tööga täita, aga see oli arusaadav, sest saatkondades ongi suvel vaiksem periood ja üritusi toimub vähem. Sain sel ajal, kui mul oli vähem tööülesandeid, viia end kurssi Tšehhi uudistega ja Prahaga tutvuda. Igatahes on mul hea meel, et sain tutvuda Praha saatkonna ja sealse tööga. Hindan praktikalt saadud spetsiifilisi teadmisi Tšehhi poliitika ja Eesti välissuhete kohta, mida ma poleks muidu saanud.

Mida ma soovitaksin tulevastele praktikantidele?

Kirjuta ise kohtadesse, mis sind huvitavad ja küsi, kas seal oleks võimalik praktikat läbi viia. See, et asutuse kodulehel puudub praktikavõimaluse kohta info, ei tähenda, et seal ei saaks praktikat teha – julge pealehakkamine on pool võitu. Ning kui soovid minna välissaatkondadesse, siis soovitan teha seda pigem aasta sees, sest suvel võib seal olla vaiksem periood – muidugi oleneb see ka saatkonna suurusest ja asukohast. 

 

Tänan Praha Suursaatkonda ja suursaadikut Eva-Maria Liimetsa.

Comments
Share
Poliitikalabor

Leave a reply