';

Paul-Henry Sereda – Euroopa Komisjoni esindus Eestis

Paul-Henry Sereda – Euroopa Komisjoni esindus Eestis

Kuidas Sa praktikakohale said, mida selleks tegema pidid?

Kogu praktikale saamise protsess oli tegelikult väga lihtne. Kui olin otsustanud, millisesse avalikku asutusse ma soovin minna, siis tuli mul vaid vastavate inimestega ühendust võtta  ning niimoodi see alguse saigi. Kuna 2017. aasta suvel oli Eestil ees ka eesistumine Euroopa Liidu Nõukogus, ei kõhelnud ma kaua, et lähedasim kogemus seda kõike kõrvaltvaatajana näha oli asuda praktikandi rolli just Euroopa Komisjoni Eesti esinduses.

Algselt tuli mul neile saata enda CV ja motivatsioonikiri. Samuti tuli mul läbida Euroopa Komisjoni Eesti esinduse meediaosakonna ning administratiivosakonna juhtidega Skype-kõne, milles uuriti minu poliitilisi teadmisi.

Kas praktika oli tasustatud?

Siinkohal tuleb meil endilt kõigepealt küsida, mida tähendab meie jaoks tasu? Kui rääkida materiaalsest tasust, siis tasustatud ma ei saanud. Küll aga sain asendamatuid teadmisi ja kogemusi, mida ma ülikoolist kolme aasta jooksul saanud ei ole ega olekski saanud. Seega võin julgelt öelda, et minu praktikal veedetud aeg oli minu jaoks tasustatud.

“Mul vedas praktikale asumise ajaga väga, sest täpselt siis algas ka Eesti eesistumine Euroopa Liidu Nõukogus.”

Mida tööl tegema pidid? Millised olid sinu tööülesanded?

Töö, mida tegema pidin, oli äärmiselt mitmekülgne. Algselt olin suunatud meediaosakonda, kuid üritasin alati olla võimalikult proaktiivne ja küsida tööd juurde ka poliitikaosakonnalt. Mul vedas praktikale asumise ajaga väga, sest täpselt siis algas ka Eesti eesistumine Euroopa Liidu Nõukogus. Sellega kaasnes kiire aeg esinduses, tänu millele sain käe külge panna paljudele mitmekülgsetele projektidele. Kõige rohkem sain praktika käigus koostada iganädalasi poliitika- ja meediavaatlusraporteid, mis saadeti seejärel otse Brüsselisse. Palju tuli kajastada siin viibivate Euroopa Komisjoni volinike sõnavõtte ning meediakajastust neist kohalikes meediaväljaannetes.

Üheks meeldejäävaimaks kogemuseks oli võimalus korraldada kõrgetasemeline lennundusjulgestuse ekspertide nõukogu, mis leidis aset Tallinnas 24. ja 25. juulil. Samuti osalesin 2017. aasta arvamusfestivali kõnealuste teemade väljatöötamisel. Minu tööaeg ei olnud alati kellast-kellani vaid hõlmas ka päevi, kus pidin poliitikavaatlusi koostama töövälisel ajal.

Kas ja miks soovitad sinna minna?

Esiteks pean ma tänama neid inimesi, kellega koos mul see kuu aega praktikal veedetud sai. Euroopa Komisjoni Eesti esinduses töötavad äärmiselt soojad ja ilusad inimesed, kelle kohta on mul tagantjärele ainult head rääkida. Ma ei tundnud ennast kordagi kui praktikandina, sest mind koheldi kui võrdset kolleegi. Nad on kõik oma ala asjatundjad ning aitasid mind rõõmuga iga tekkinud küsimuse korral. Soovitan tänastel ja ka tulevastel tudengitel sinna praktikale minna, sest minule jäi sellest kogetud praktikast äärmiselt positiivne mälestus.

Mis oli sinu jaoks praktikakogemuse jooksul raske, uus või harjumatu?

Midagi rasket või harjumatut tegelikult ei olnudki, sest mind võeti kohe algusest peale väga soojalt vastu ning suhtlus oli väga sõbralik. Praktika sellises asutuses on olemuselt riigiteadustes õpitu kinnistamine. Kui oled ise poliitikahuviline, siis ei osutugi praktika ajal midagi raskeks.

“Usun, et kui sooviksin tulevikus sinna tööle minna, siis vaba koha olemasolul oleks mul küllaltki suur võimalus sinna tööle ka saada.”

Kas Sa näed oma tulevikku kuidagi selle asutuse või institutsiooniga seotuna?

Mulle meeldib hoida kõiki võimalikke uksi avatuna – seega ma seda sulgema ka ei kipu ega kiirusta. See küsimus on pigem tulevikuvormis, meil tuleb aga alati keskenduda olevikule – sellele kohale ja ajale, kus oleme nüüd ja praegu.

Kas sulle tehti pakkumine ka edasiseks koostööks?

Kõik nad jäid minuga väga rahule, avaldasid kiitust ja sealne meediajuht kirjutas mulle isegi soovituskirja hea töö eest. Usun, et kui sooviksin tulevikus sinna tööle minna, siis vaba koha olemasolul oleks mul küllaltki suur võimalus sinna tööle ka saada.

Kirjelda mõnda huvitavat või erilist kogemust, mida praktika jooksul kogesid.

Kohe teisel töönädalal toimus meie esinduse ja Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansipi meeskondade vahel ühine lõunasöök, kus viibisid ka Ansip ise ja tema kabinetiülem Juhan Lepassaar. Minul õnnestus istuda lauas täpselt Andrus Ansipi vastas ning pea kahe tunni jooksul sai vahetatud nii mõnigi tähtis mõte. Eriliselt jäid mulle meelde tema poolt mulle öeldud sõnad „Kõik, mis tulema peab, tuleb niikuinii“. Lahkusime lõunasöögilt sõpradena.

Comments
Share
Poliitikalabor

Leave a reply